Deklaracje PIT 2013 - Jak wypełnić i rozliczyć PITa za 2013

Już niebawem dostępna będzie najnowsza wersja programu e-pity 2013 z aktualnymi deklaracjami PIT obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. do rozliczenia PIT za rok 2013. Już niedługo pobrać będziesz mógł darmowy program e-pity za 2013 i szybko wypełnić wszystkie deklaracje: PIT-11 (19), PIT-28 (16) , PIT-36 (18), PIT-36L (8), PIT-37 (18), PIT-38 (8), PIT-39 (4), PIT-4r, PIT-8C, PIT-40, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-7, ZAP-3 .
Deklarację PIT za 2013 r. sporządzisz i wyślesz lub złożysz w urzędzie skarbowym, w zależności od jej rodzaju: 

  • do końca stycznia 2014 r. - jeżeli rozliczasz się prowadząc działalność gospodarczą korzystając z karty podatkowej
  • do końca stycznia 2014 r. - jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub uzyskujesz przychody z najmu, dzierżawy lub umów podobnych i rozliczasz się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • do końca kwietnia 2014 r. - jeżeli składasz inne deklaracje z tytułu przychodów za rok 2013 r. a jesteś osobą fizyczną lub spółką i nie prowadzisz pełnej rachunkowości.

Polecamy, byś deklrację złożył jak najszybciej po zakońćzeniu roku lub po otrzymaniu informacji o przychodach od twojego pracodawcy lub płatnika. Im szybciej rozliczysz się z podatku, tym szybciej może uzyskać zwrot nadpłaconych kwot z tytułu zaliczek za poprzedni rok. Urząd skarbowy ma bowiem aż trzy miesiące na oddanie ci tych pieniędzy, lecz jeśli się pospieszysz, masz szansę dostać je przed tak długim terminem.

Pamiętaj!
W rozliczeniu rocznym możesz korzystać z szeregu ulg podatkowych. W deklracji za 2013 r. zmienia się jednak zasada korzystania z ulgi na internet oraz ulgi na dziecko. Przed wypełnieniem deklracji sprawdź koniecznie, czy ulga taka przysługuje ci nadal w dotychczasowej wysokości.
Będąc pracownikiem możesz wykorzystać swojego pracodawcę, by ten złożył deklrację PIT za Ciebie. Warunkiem jest jednak, że przed 10 stycznia 2014 r. przekażesz mu oświadczenie PIT-12 w tej sprawie.
Jeżeli natomiast twój pracodawca zapomni o Tobie i nie przekaże Ci PIT-11, to nie zwalnia Cię to z obowiązku rozliczenia się za dany rok z urzędem skarbowym. Za brak rozliczenia lub opóźnienie w jego złożeniu gorzi ci poważna kara finansowa. Warto więc czym prędzej pobrać program do rozliczeń rocznych, wypełnić go i wysłać deklrację podatkową on-line.

Zawsze z końcem roku podatkowego publikowane są zmiany wzorów deklaracji rocznych. Deklaracje roczne na 2014 rok pojawią się więc z końcem 2013 r. i wówczas dopiero można będzie skutecznie rozliczyć się z podatku za ten rok. Rozliczenie wcześniejsze jest niemożliwe, gdyż podatnik musi korzystać z wzorów aktualnych, a tymi będą druki publikowane na dany rok. 

Z końcem roku pojawiają się również aktualizacje programu do rozliczeń podatkowych. Stąd też przed  pobraniem i korzystaniem z programu należy sprawdzić, czy pobierana jest najaktualniejsza jego wersja, obowiązująca w 2014 r. Istnieje duże ryzyko, że jeśli podatnik rozliczając rok 2014 korzystałby z programu aktualnego na 2012 r. - mógłby rozliczenia dokonać błędnie i złożyć je na nieprawidłowych formularzach..  

Informacje o rocznych rozliczeniach podatkowych można w trakcie roku czerpać z prasy, radia i telewizji. Z reguły podwyżki podatków lub wprowadzenie ulg i zwolnień jest obserwowane przez opinię publiczną. Można również zakładać, że strategia wprowadzanych podatków zawarta jest w programach wyborczych partii rządzących. Stąd też zdarza się, że już wcześniej, nawet na kilka lat przed danym rokiem podatkowym wiadomo, jak może wyglądać rozliczenie podatkowe i jak wysoki podatek będzie trzeba zapłacić. 

Zdarza się także, że dana zmiana posiada dłuższe niż roczne vacatio legis, czyli termin wyczekiwania na wejście przepisów i zmian w prawie podatkowym w życie. Przykładowo gdyby w 2020 r. podatek miał wynosić 15% postawy opodatkowania, prawodawca mógłby już dziś wprowadzić zmianę przepisów, która obowiązywać będzie od 2020 r.

Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie,  jakiej wysokości podatek zapłacimy w 2014 roku, do jakich ulg i zwolnień będziemy uprawnieni. Program dostępny na tej stronie będzie jednak zawsze na bieżąco uaktualniany, a wersja pobierana ze strony będzie posiadała wszelkie zmiany, które obowiązują w danym roku.  

Strona na bieżąco uaktualniana jest także o informacje na temat wprowadzanych zmian w prawie oraz o dostępne dla podatników ulgi i odliczenia. Wszelkie zmiany są na niej na bieżąco publikowane i komentowane. Użytkownik ma więc do dyspozycji nie tylko profesjonalny program do rozliczeń rocznych, ale także pełny zasób wiedzy na temat obowiązujących go podatków dochodowych.

Sprawdź – ponad 5.000.000 pobrań. Prosta wysyłka do e-deklaracje.gov.pl

Wypełnij PITy on-line teraz >>